Cu inima stransa. Asa asteptau suporterii petrolisti meciul cu vecina de clasament FC Arges; un meci nu important, ci foarte important, care venea dupa o sarabanda de infrangeri de care nici nu mai vreau sa ne aducem aminte. Era esential sa le punem stop si sa mai agonisim si noi niste puncte, sa ne readucem aminte cum e sa zambesti si sa ne recapatam increderea in propriile forte, un pic zdruncinata in ultima perioada…

PRIMA REPRIZA

Incepe intr-o nota echilibrata, cu Petrolul un pic mai cu zvac decat altadata, Ticu gaseste o centrare pe care nu o vezi foarte des prin Superliga si ii da niste unt pe paine lui Irobiso(9) dar capul nigerianului din sase metri e scos cu un reflex de zile mari de catre Straton.Continuam sa stam sus, Irobiso il serveste bine pe Grozav(13), poate la cel mai bun meci al sau in acest campionat, preluare, patrundere, sut violent cu stangul in plasa de sus si Ilie Oana erupe : 1-0! Oaspetii incearca cate ceva dar nu prea le iese, fac rost totusi de o lovitura libera pe care Isfan(22) o executa bine dar pe care Valceanu o apara si mai bine, dincolo Ticu executa un corner pana pe capul lui Mathaus(39) care reia spectaculos dar mingea trece pe langa, meciul are ritm si ne place, mai putin sutul violent al lui Meza Coli(43) dar Valceanu isi face treaba si de data asta si respinge un balon greu;1-0, scor la pauza.

REPRIZA SECUNDA

Acelasi echilibru prezent in continuare, asta pana cand Gicu(55) zvacneste si urmareste un balon pe stanga pe care il inteapa inaintea lui Alceus, fault, al doilea galben si avem superioritate numerica mai mult de o jumatate de ora. Pe care insa nu reusim sau nu stim sa o fructificam, chiar daca introducerea lui Bratu in locul stersului Mazarache aduce un plus de fantezie in atacul nostru, asa ca ne uitam obsesiv cum trec minutele si suspinam la fiecare atac argesean care aduce mingea in careul lui Valceanu. Poate introducerea in ultimele zece minute a lui Budescu sa fie cu noroc, e necesar sa mai inscriem o data pana in minutul 90 pentru ca dupa am vazut ca e deranj; Bratu(84) scapa pe dreapta, intra in careu, il intoarce pe Raynov, e faultat si Coltescu acorda penalty! Executa impecabil Budescu(85), 2-0! Urmeaza patru minute de prelungiri! Si ce daca! Scor final : 2-0!

E gata! Cosmarul e gata! Ne-am trezit si am revenit la normalitate, era logic sa fie asa, trebuia sa se intample asa! De acum, totul va fi mai usor, sunt sigur! Nu credeti?Atunci poate o sa va convingeti dupa ce o sa cititi cronica de la Voluntari….

”Sunt bucuros. Nu a fost ușor în ultimele săptămâni, cu atâtea probleme. Mă bucur că am reușit să ne strângem cu toții și să trecem peste momentele grele. Pentru noi, toate meciurile sunt grele, suntem o echipă nou-promovată. E bine că am reușit să strângem până acum 20 de puncte, cred că puțină lume se aștepta la asta la începutul campionatului. Asta ne dă încredere să muncim în continuare. Budescu e fotbalist, când pune piciorul pe minge, știe ce are de făcut. Mi-aș dori ca Grozav să ajungă la națională. În afară de gol, a fost foarte bun defensiv, a câștigat multe dueluri. Sper să fie Gicu pe care îl așteaptă toată lumea. Am reușit să trec peste ce s-a întâmplat. Asta a fost, asta e viața antrenorilor. Mi-am spus părerea, e un subiect închis. Toată presa m-a făcut sifon, nu e o problemă. Toată lumea dădea sfaturi. E un caz atât de particular și nu ai cum să dai sfaturi. Timpul va decide dacă eu am fost omul rău sau nu. Oricând îl pot privi în ochi pe Tamaș. Am primit confirmări că am făcut lucruri bune. Nu am niciun regret. Nu am vrut să plec niciodată. Consider că am făcut bine”, a declarat Nae Constantin la finalul meciului.