Cu speranta ca nu va fi inca o Duminica a Orbului si ca vom putea prelungi agonia pana la ultimul meci cu deja promovata Academica, meciul de la Arad, in fata unui adversar care ne facuse zile fripte pe Ilie Oană, se anunta unul dificil, chiar foarte dificil dacă stăm să ne aducem aminte de chinul și jalea de la partida cu retrogradata ACS…
PRIMA REPRIZĂ – E o singură echipă pe teren și aceea e UTA, Ciucur(10) face ce vrea cu Ghinga, apoi șutează de la 17 metri putin pe lângă vinclu.E rândul lui Cr. Costin(18) să treacă de jalonul Ghinga și să șuteze la colțul lung puțin pe lângă bară, după care tânărul Oroian(31) prelucrează un balon în zona central, îl întoarce pe Chindriș și șutează sub transversală fără speranță pentru Lungu: 1-0!Ne trezim și noi?Nu e cazul, pentru că același Oroian(36) șutează din voleu cu stângul, mingea e deviate, noroc că Lungu are un reflex oportun și evită golul in extremis.Gazdele continua să atace pe fondul unui joc cu care Petrolul ne-a obișnuit în acest campionat, adică slab spre foarte slab; corner la poarta noastră și cap Hrezdac(37) puțin peste, Ciucur(41) scapă pe stânga cu Olaru în spate și trimite la colțul lung, dar mingea ocolește poarta lui Lungu, după care, la următorul corner arădean, Șeroni(43) se înalță și înscrie cu toată opoziția lui Marinescu:2-0!E groasă dar se subțiază un pic la faza imediat următoare pentru că Marinescu îl servește bine pe Arnăutu(44), acesta preia elegant și înscrie și mai elegant de la 16 metri:2-1!Arădenii se năpustesc repede în atac dar Lungu e colacul nostrum de salvare incă o data și incă o data la șuturile lui Rus și Oroian(45+2).2-1 scor la pauză.
REPRIZA A DOUA – Începe într-o notă mai vioaie a Petrolului, fără însă să semene panică la poarta lui Orlic, pînă cînd Marinescu(62) pătrunde pe dreapta și șutează interesant, din unghi, cu exteriorul, mingea lovește transversal și nu vrea să intre…După care se produce declicul, sau cum vreti să-i spuneți, triunghi Țicu-Rusu(care a vrut să tragă la poartă, dar șutul s-a transformat în assist)-Marinescu(65), ultimul aducând egalarea cu un șut din cădere, la colțul lung:2-2!UTA e anesteziată, semiparalizată, Moldoveanu(70) șutează dar Orlic e acolo, apoi Pușcaș(75) are o lovitură de cap care se duce puțin pe lângă, continuăm atacurile și Marinescu ii pune pe cap mingea lui Rusu(78) care nu mai greșește:2-3!Tacâmul se completează puțin mai târziu când Arnăutu îi sulfa mingea lui Șeroni, pîtrunde în careu și e agățat în momentul șutului, penalty clar și roșu evident pentru fundașul arădean care vede doar galben…Execută Arnăutu(88) și 2-4!Scor final!
Bine că nu mai e mult.A fost un campionat care ne-a stors pe mulți dintre noi.Psihic.
Acum ma duc sa votez.Și să visez că promovez….
PETROLUL: Lungu – Borța (38 Olaru), Cazan, Ghinga, Țicu – Pușcaș, Chindriș – Tudor Șaim (46 Rusu), Marinescu (cpt) (90+1 Bucșa), Moldoveanu – Arnăutu
Sursa poza: fcpetrolul.ro