Talpa paraguayană și bijuteria româneasc.
In sfarsit, a început! Un nou sezon în care obiectivul, din păcate, nu e clasarea în play-off ci rămâne același ca și în campionatul trecut, promovarea in prima ligă. Am pierdut acel război, greșelile se plătesc peste tot, în cazul Petrolului plata fiind încă un sezon în liga a doua…Debut dificil, în compania unuia dintre coșmarurile noastre din sezonul precedent, Metaloglobus. Poate, totuși, de data asta va fi altfel…

PRIMA REPRIZĂ – Începe cu o distribuție a Petrolului fără Arnăutu și Mario Bratu în primul 11, își fac apariția însă Cioinac și Ianis Stoica.Pare că avem inițiativa – lovitură liberă Marinescu și cap Walace(3) peste – dar doar pare pentru că toată repriza, una pe care o vrem uitată cît mai repede, n-am mai avut nicio treabă la poarta lui Gavrilaș. În schimb, dincolo, Chiriac(14) scapă pe stânga dar șutează în peluză, O.Herea(26) trimite un trasor sub transversală din lovitură liberă dar Avram se arcuiește și respinge în corner după care același Avram are o intervenție ilară, datorată unei nepermise lipse de concentrare și scapă o minge banală în corner.Din care corner e găsit complet nemarcat Lungu, acesta reia spre poartă, acolo unde Plămadă(38) reia peste dar în secunda imediat următoare e busculat de Munteanu care îi aplică o talpă urâtă pe tibie.Urmează o ezitare a centralului care, după consultarea cu tușierul, ia decizia corectă, penalty pentru Metaloglobus.Execută și înscrie O.Herea(41): 1-0, dintr-un lanț de greșeli petroliste pe care, în acest sezon, nu am fi vrut să le mai vedem…1-0 la pauză, după o repriză nici măcar modestă…

REPRIZA A DOUA – Tot fără Arnăutu și tot fără Bratu, în schimb apare Mihăescu în locul lui Cioinac, sifonat serios de Sota în primul mitan.Începem să încercăm câte ceva pe plan ofensiv, corner petrolist și Walace(47) trimite însă mult prea încet și Gavrilaș prinde.Atac pe dreapta, Bărboianu reușește o centrare bună dintr-o poziție incomodă, apărarea metaloglobusiană ezită și vulpoiul Mezza Colli pune talpa din șase metri, coțofana atinge bara și se tăvălește în plasă: 1-1, primul și probabil ultimul gol din carieră înscris de paraguayan în acest mod.Continuam să ne mișcăm mai bine și să atacăm, Bărboianu(55) șutează cu stângul din afara careului dar Gavrilaș e acolo.Începem să punem presiune dar începe și ploaia, intră și Arnăutu și intră și  Bratu numai mingea nu mai vrea să intre o dată măcar în poarta gazdelor.Lovitură liberă Marinescu până la Sarghi(82) care nu își potrivește pașii și nu mai apucă să lovească mingea, Mezza Colli(84) îl remarcă din nou pe Gavrilaș și minutele se scurg…până când Bratu(90) primește o minge udă perpendicular pe poartă, la vreo douăzeci de metri, fentă, dribling și șut plin de fainoșag, cum rar mai vezi în campionatele de fotbal din Romania, indiferent de ligă.Mingea se duce tare și cu efect, izbește transversala și apoi cade în plasă revărsând adrenalina în Colentina:1-2, scor final!

S-a terminat bine.Dar, nu e nicio noutate, mai e mult de muncă. E ideal că am început cu o victorie pe terenul unei echipe deloc comode, dar jocul nu e (încă) ceea ce trebuie.Sunt lucruri care necesită timp, toți știm asta, important e să vedem progres de la o etapă la alta. Urmează un meci mult mai greu, dar UTA e o echipă pe care putem și trebuie să o învingem.Am pornit cu dreptul, continuăm cu dreptul! Ne bucurăm de aceste trei puncte extrem de muncite și luptăm în continuare pentru fiecare bătălie, într-un nou război! Hai, Petrolule!

PETROLUL Ploiești: R. Avram – Bărboianu, Sîrghi, Walace, Ţicu – David Meza Colli, Cioinac – Al. Munteanu, C. Ştefănescu, L. Marinescu (cpt.) – I. Stoica