Cum intr-o tara in care normalitatea e un lucru extrem de rar intalnit, nici Petrolul nu putea face exceptie, meciul cu Mioveni cazand oarecum in plan secundar, mai important era de urmarit si de vazut daca pe banca va mai fi antrenorul Grozavu sau daca acesta va fi demis de catre conducerea clubului pana la ora partidei, desi acest lucru ar fi trebuit sa se intample inca de acum doua saptamani, dupa meciul cu Argesul, de fapt, asa cum ar fi fost in mod normal sa se intample la orice echipa care se respecta.Doar ca mai avem de asteptat, se pare, pana normalitatea va ajunge si pe strada Stadionului, asa ca domnul Grozavu, a luat loc pe banca, netulburat de nimeni si de nimic…

PRIMA REPRIZA – Incepe cu Petrolul in atac incercand sa desfaca o aparare bine asezata in teren a argesenilor, Tiganasu(4) incearca de la semidistanta poarta dar sutul e prea moale si portarul Sima prinde fara probleme.Continuam in jumatatea adversa si Saim(12), desi vadit incomodat de postura in care e nevoit sa joace, aceea de varf impins, face o pirueta si suteaza cu dreptul nu foarte tare dar plasat, Sima se intinde si reuseste sa trimita in corner.Dominarea continua dar in afara de posesie prelungita, nu reusim mare lucru si pentru ca perechea Stefanescu –  Marinescu nu mai poate zburda ca in partida cu oradenii, ambii prinzand o zi destul de proasta, fiind luati in primire rapid de fiecare data cand primeau mingea, automat constructia fazelor ofensive avand de suferit.Stefanescu(24) incearca un sut din afara careului dar mingea se duce peste, urmeaza o perioada de acalmie, pana la un corner al oaspetilor batut pe sase metri, Tordai nu iese, ca de obicei, si Balint(40) trimite putin pe langa…0-0 la pauza.

REPRIZA A DOUA – Terna, fada, fara faze de poarta, cu Petrolul atacand fara orizont si cu o echipa oaspete care fara sa lase o impresie deosebita, a stiut sa se apere exact si sa ii asigure linistea lui Sima, nederanjat oricum foarte tare de catre jucatorii Petrolului, evident marcati de atmosfera incarcata si tensionata creata in jurul echipei in ultima perioada.Demne de semnalat sunt semnalizarea corecta a tusierului pentru un offside din care Stoica(54) inscrisese cu capul, golul, fiind, evident, anulat si lovitura libera din prelungiri a lui N.Popescu(90+4) la care Sima a fost spectator, nu si Burnea care s-a plasat extrem de inspirat pe linia portii si a scos ireal cu capul balonul pe care scria 1-0.In loc de asta, fluier final si tabela imaculata : 0-0

Criza prin care trece Petrolul este evidenta si profunda. Nici victoria care s-ar fi putut produce in ultimul moment nu ar fi schimbat datele problemei, doar ca ar mai fi adus inca doua puncte, deloc de neglijat, in clasament. Lucrurile insa, daca vrem sa facem performanta, daca vrem ca echipa sa reinceapa sa joace fotbal si suporterii sa isi redobandeasca placerea de a veni pe Ilie Oana, trebuie rezolvate rapid.Iar aceasta rezolvare sta in mana conducerii clubului, care conducere, cu fiecare zi ce trece fara a anunta demiterea antrenorului, nu face altceva decat sa adanceasca criza actuala profunda in care este cufundat Petrolul.Din nefericire, Petrolul se afla acum intr-o zona inundabila…Poate totusi vom vedea si pe strada Stadionului o placuta cu „Aceasta zona acum este neinundabila.Problema rezolvata de Veolia”. Pana atunci, ii multumim lui Leo Grozavu pentru lucrurile bune facute la Petrolul si ii uram succes in cariera!

PETROLUL: Tordai – Olaru, Ghinga, Cazan, Țigănașu (30 Velisar) – Chindriș, Cruceru – Lumu (46 N. Popescu), Marinescu (cpt), Ștefănescu – Tudor Șaim (61 Tamuz).

Sursa poza: fcpetrolul.ro/sportpictures.eu