teixeira

Au depasit ‘lupii’ electrosocul de la Medias? Cele doua saptamani de pauza au fost de bun augur sau i-au scos si mai rau din ritm pe baietii nostri? Cam astea erau intrebarile care framantau suflarea petrolista in asteptarea meciului cu cei Navodari, o echipa din zona minata a clasamentului dar care putea pune destule probleme unui Petrolul care nu prea a defilat in meciurile de acasa in acest sezon.Gazari contra pescari, n-a fost usor, dar pana la urma am reusit sa ne impunem si sa castigam la scor de neprezentare.

PRIMA REPRIZA – Incepe forcingul petrolist, mingea ajunge repede in careul Marinaresc(2) acolo unde este mangaiata, atinsa si gadilata cu mana de catre Munteanu, jocul insa continua pentru ca, nu-i asa, nici centralul si nici tusierul n-au vazut nimic. Priso incepe raidurile pe dreapta, este gasit ideal in careu(4) dar se precipita si Panagopoulos retine. Incepe si Jean serpuirile dar cand sa suteze apare inca un blocaj(10) si faza se incheie fara niciun rezultat, de partea cealalta Osmanescu incearca un trasor ca in vremurile lui bune(21) dar mingea trece pe langa. Reluam atacurile, Priso inventeaza una din nu foarte multele lui centrari bune peste toata apararea(25), acolo unde Teixeira venit din viteza reuseste sa puna dreptul(!) si sa inscrie la coltul lung:1-0. Primul ‘peste’ prins ne deschide apetitul de goluri si mai tare, Dore reuseste sa controleze o minge in careul advers(37), intoarce un fundas, intoarce si portarul dar mingea ii vine pe stangul, asa ca tabela nu se modifica.Finalul de repriza il gaseste pe acelasi inimos Dore, doar ca asta nu e seara lui, e clar, loviturile sale de cap(39,43) nu provoaca decat dese si lungi oftaturi in tribunele destul de golase ale stadionului. Scor la pauza:1-0.

REPRIZA A DOUA – Sfertul de ora de pauza continua cu alt sfert de ora de joc modest al ambelor echipe, lupii au o zvacnire prin harnicul dar nu mereu inspiratul Priso(61), mingea trimisa de acesta din pozitie favorabila se duce paralel cu linia portii oaspetilor, nu reuseste insa niciun tricou galben sa o bage in ate.Incurajati si de jocul tern si fara orizont al nostru, pescarii din tabara de la Navodari incearca sa puna in pericol din ce in ce mai mult poarta lui Pecanha, o lovitura libera de pe stanga(65) il gaseste liber pe N’Doye,noroc ca acestuia ii vine mingea un pic in spate si inalta zmeul din 10 metri in pozitie centrala.Nu reusim sa ne revenim, tot oaspetii sunt cei care au posesia , ne complicam inutil in aparare, pierdem mingea, aceasta dintr-un carambol ajunge la acelasi N’Doye(73) si pluteste ireal, lovind transversala unui Pecanha ramas ca la poza de prezentare. Ne-a trecut harponul pe la ureche, incercam sa ripostam, Contra schimba – in sfarsit – si ii baga pe Boudjemaa si Fernandez, apoi si pe Romario, incercam sa taiem elanul revolutionar al lui Selymes, acelasi Dore agata cu cataligele sale un balon pentru care s-a luptat din greu cu fundasii adversi in preajma careului navodarean, pasa scurta la Damien(85) care ramane singur cu Panagopoulos si puncteaza pentru linistea noastra: 2-0!Ne napustim furibund in jumatatea oaspete, Guilherme ara terenul pe stanga dar pierde mingea, ba n-o pierde, reuseste sa se lepede de un fundas, patrunde in careu si paseaza inteligent inapoi acolo unde este Romario care urmareste balonul si il suteaza cu sete si cu ura in plasa(93), reusind sa mai prinda un pestisor pentru un scor de ‘masa verde”.3-0 la final si lupii reincep inca o serie de meciuri fara infrangere.

Nu trebuie totusi sa ne amagim si sa ne pitim in spatele acestui 3-0.Jocul are momente destul de prelungi in care scartaie, au existat in acest meci si cateva maini moarte, asa ca pana la viitoarea partida ar mai fi multe de pus la punct. Azi am obtinut 3 puncte obligatorii care ne mentin acolo sus si pentru care baietii nostri au muncit si le-au meritat, doar ca in Bucovina nu va fi deloc usor.Suntem pe 2, nu e suficient, cursa de urmarire continua!