Restanță așteptată cu mare interes, partida de la Turnu Măgurele e încă un hop de trecut de catre Petrolul în maratonul care poate duce pe prima scenă fotbalistică a țării.Dacă batem, îl trecem cu brio, dacă facem egal, îl trecem cu bine iar dacă mâncăm bătaie, nu îl trecem deloc…
PRIMA REPRIZĂ – Meciului începe pe o vreme mizerabilă, cu ploaie și vânt dar și cu gazdele în atac, lovitura liberă a lui Voicu (9) fiind scoasă de Avram, revenit în poarta noastră.Dincolo, tot din lovitură liberă, Marinescu(22) înalță zmeul iar Saim(29) lovește bașica mai bine, tot din lovitură liberă dar hoțomana tot nu vrea să prindă cadrul porții şi  se duce puțin peste.Meciului se înviorează brusc,Haită (31) șutează cu stângul pe lângă din interiorul careului petrolist în timp ce Arnăutu (33) trimite o țopăită care nu îi poate pune probleme lui Păun.După care Țicu şarjează pe stânga și centrează impecabil pana la Gavrilă(35) liber în cinci metri dar acesta ratează complet execuția încercând sa finalizeze din cădere, cu stângul și trimițând de fapt, din nimereala,  cu coapsa dreaptă mingea care pică pe transversală și iese afară! Ocazie imensă care e cât pe-aci sa se răzbune la o bâlbâialtă în careul nostru, Acolatse (40) și Pană (40) reiau pe rând spre poarta noastră dar Avram e atent și respinge de fiecare dată. Voicu (42) mai încearcă și el un șut care se duce peste și repriza se termină cum a început :0-0!
REPRIZA A DOUA – Începe, la fel ca și prima, tot cu gazdele în atac, Voicu centrează până la Ciobanu (51) care trimite cu capul dar Avram se întinde și scoate brațul drept.Pană (52) are o execuție pe cât de interesantă pe atât de corectă dar voleu trimis curajos de la peste treizeci de metri se duce un pic peste.Trebuie sa treacă un sfert de oră să dăm semne de viață, atunci când Țicu pătrunde pe stânga, centrează periculos în fata porții la firul ierbii ude, adică acolo unde apare vulpoiul Arnăutu (61) care trimite cu talent varza în ațe:0-1!Vrem și golul doi ca să fie bine dar Gavrilă (70,73) ne face viața amară sau cel puțin nu ne-o face dulce, prima oară șutând modest din poziție excelentă în mâinile lui Păun iar a doua oară trimițând cu capul,lobat, puțin pe lângă, din centrarea foarte bună a lui Mihăescu.Gazdele scapă cu fața curată și prind curaj, Radu (75) șutează pe lângă apoi Ciobanu (81) e găsit în careu liber, nepermis de liber, are timp să facă preluare pe piept, nederanjat de nimeni și sa trimită la colțul lung, aducând egalarea pe tabelă:1-1! Poate împotriva cursului jocului, dar asta contează mai puțin, ceea ce contează însă e că nu ai forța, claritatea in actiunile ofensive și tupeul să dai și golul doi și să închei conturile, Petrolule!Încercăm să nu acuzam șocul dar nu prea ne iese, Saim (84) șutează din lovitură liberă, mingea e deviată de zid și pică pe plasă, Marinescu (90) trimite cu stângul din careu puțintel pe lângă ir Arnăutu (93) a lăsat fainoşagul la Pitești pentru că dintr-o poziție asemănătoare de data asta a trimis mult afară.Așa că, 1-1, final!
După Reșița și Pitești, Turnu Măgurele e noun locație pe hartă unde risipim cu nonșalanță două puncte.Evident că e bine că nu am pierdut, e bine că am mai adus încă un punct din deplasare.Dar nu și mai bine ar fi fost să le luăm pe toate? Ar fi fost, dacă și numai dacă, dădeam și golul doi.
FC Petrolul: Avram – Olaru, Sîrghi, Manolache, Țicu – Meza Colli, Cioinac (62 Mihăescu) – Gavrilă (80 Zaharia), Marinescu (cpt), Saim Tudor (86 Gnaboyou) – Arnăutu. Antrenor: Flavius Stoican.
Poza: FcPetrolul.ro /Razvan Pasarica
Vizualizari: 1.277 views