Îngrijorare. Acesta era cuvântul la ordinea zilei după jocul mai mult decît modest care a dus la prima înfrângere pe Ilie Oană din acest campionat în contextul sâcâitor în care adversarele noastre, acolo sus, nu prea se mai împiedică.Așa că partida de la Oradea, dacă mai vroiam să ne mai agățăm de vreo speranță de promovare directă, trebuia neapărat bifată cu o victorie, perfect posibilă, gândul îndreptându-ni-se mai degrabă la Mioveni, acolo unde chiar urma să ne aștepte un meci de foc.Dar până atunci, să facem noi treabă cu Luceafărul…
PRIMA REPRIZĂ – Vreme bună, un teren destul de bun, un public relaxat venit să vadă o pretendentă la promovare, condiții întrunite astfel încît dacă mai joci și ceva fotbal să poți să vii cu toate punctele acasă.Dacă!Saim se descurcă pe dreapta, centrare bună în fața porții acolo unde Arnăutu luftează(!), mingea ajunge totuși la Moldoveanu(6) care pune stângul nu foarte convingător și Moga reușește să respingă.Stăm sus și Marinescu(7) șutează de la optsprezece metri însă Moga se întinde și salvează.Apar și primele problemeîn apărarea noastră pentru că Dulca(14) preia, îl întoarce pe Borța și șutează violent dar mingea se duce peste.Dincolo, Marinescu vrea dar nu poate să le facă el pe toate, șutul său de la douăzeci de metri se scurge pe lângă.Gazdele sesizează probabil că e pâine de mâncat cu o defensivă improvizată, Prejmerean(22) face ce vrea el cu Ghinga și cu Pușcaș, ultimul încearcă să îndepărteze pericolul dar trimite periculos spre propria poartă, noroc că Bolboașă e atent și respinge.
Malakyan e din alt film, pierde cu lejeritate aproape orice minge, Paraschiv(25) intră în posesie și se distrează cu clovnii din apărarea noastră, trece de jalonul Ghinga după care Pușcaș nu găsesște altceva mai bun decît să intre sanie și să faulteze rudimentar în interiorul careului, penalty evident.Execută Pop(26), bolboașă respinge dar are ghinion pentru că bășica ricoșează la același Pop care înscrie dintr-un metru:1-0!Credeți că păcălicii echipați în galben s-au trezit?Nici vorbă, mai mult, Roșu primește pe dreapta, Țigănașu e și el pe acolo dar nu prea, centrare pănă la Paraschiv(29) care înscrie lejer cu capul dintre cei doi fundași(!) centrali ai noștri.A mai rămas un sfert de oră în care cei care aveau tricourile cu Veolia au păcălit fotbalul și repriza se termină cu gazdele în avantaj și cu suporterii petroliști în sevraj : 2-0.
REPRIZA A DOUA – Începe cu un zvâc al oaspeților, Marinescu cară de ea pînă cînd, în sfârșit, i-o dă lui Moldoveanu(47) care se înșurubează și trimite cu pământul la colțul lung:2-1!După care se presupune că ar trebui să atacăm în valuri, să dominăm, să egalăm și apoi să dăm lovitura decisivă.Presupunerea însă e falsă pentru că nu se leagă nimic, e o bezmeticeală perpetuă, și un haos în joc care ne înfioară.Colac peste pupăză, are loc încă un episode distractiv în care Dulca(77) îi ridiculizează pe Marinescu, Bolboașă și Borța, ultimul fiind cel care, din neputință, îl faultează în momentul în care vroia să împingă mingea în poartă.Penalty clar și un păcălici în minus pe teren.Execută Preoteasa(78) care face 3-1 și care ar putea să facă și o ”Veșnică pomenire” promovării Petrolului în acest an.Păcăliciul Marinescu reușește să se dea și el în stambă pentru că faultează inutil și pleacă nervos la vestiare mai devreme, după care Moldoveanu(83) mai are o tentativă dar șutul său violent e respins de sub bară de Moga, dincolo Paraschiv(93) e aproape de un nou gol dar Bolboașă salvează in extremis și partida se încheie cu victoria absolut meritată a orădenilor: 3-1.
Păcat.Nu pentru că mai stăm un an la ”matineu” ci pentru că am fost păcăliți de niște păcălici de prin birouri care au adus alți păcălici să îmbrace tricoul Petrolului.
PETROLUL: Bolboaşă – Borţa, Ghinga, Cr. Puşcaş, Ţigănaşu – Malakyan (30 Chindriș), Bucşa (70 Ștefănescu) – Şaim Tudor, Marinescu (cpt.), Moldoveanu – Arnăutu
Sursa foto: FCPetrolul.ro