Maniera solida, convingatoare, cu care Petrolul s-a impus la Calarasi pe o caldura infernala, ne facea increzatori in obtinerea unui rezultat pozitiv si la malul marii, acolo unde briza face temperatura suportabila, cu toate ca programarile facute de televiziuni pentru meciurile lupilor galbeni devin insuportabile.Meci greu, indiscutabil, impotriva unui Farul artagos dar inferior valoric, victorii petroliste pe linie in deplasare, speram sa o tinem tot asa…

PRIMA REPRIZA – Incepe echilibrat, principala preocupare a jucatorilor fiind controlul balonului pe un gazon execrabil care rivalizeaza cu cel de la Ceptura.Un prim sfert de ora in care nu se intampla nimic, dupa care urmeaza o centrare cu dreptul a lui Bratu si o executie searbada a lui Mezza Colli(18) care inalta zmeul din pozitie ideala.Lupta surda cu adversarul si cu gazonul continua, fazele de poarta sunt la fel de rare ca si picaturile de ploaie, dar Bratu ma contrazice pentru ca verticalizeaza pana la avariatul Barboianu care centreaza excelent pana la Arnautu(39)- aflat, totusi,dupa umila mea parere, in pozitie afara din joc – fanionul ramane jos si profesorul Serginho , poate prea sigur pe el, pacalit de gazon si de cotofana care a sarit ca nebuna trimite peste din 3 metri!Ok, executia nu a fost usoara dar si fainosagul de pe Dunare inca nu s-a varsat in Marea Neagra!Un sut al lui Marinescu(45) la coltul scurt, putin pe langa, incheie o repriza saraca in faze de poarta dar in care Petrolul a fost echipa mai buna, 0-0 la pauza.

REPRIZA A DOUA – Gazdele prind parca mai mult curaj, Al.Stoica(52) suteaza din afara careului dar
mingea trece peste, dincolo Barboianu centreaza si Marinescu(56) trimite cu capul putin pe langa vinclu.Ar mai fi de notat centrarea sutata a lui Hodoan(71) la care Lungu nu se lasa pacalit si respinge de sub bara si cornerul lui Bratu care il gaseste liber pe sase metri pe Guy(83), preluare aproape perfecta si sut imperfect pentru ca mingea nu vrea sa intre nici de data asta si se duce peste, 0-0 scor final.
Briza marii ne-a adus un punct.Poate ca am fi meritat mai mult, dar lipsa concentrarii la finalizare, in conditiile in care nu am avut foarte multe ocazii din cauza unui gazon infect, ne-a privat de un succes meritat si de un drum la casierie mult asteptat.Asta e, nu e panica, strangem din dinti si continuam periplul prin tara.Timisoara, ne odihnim, ne pregatim si venim!

Petrolul: C. Lungu – Bărboianu, Sîrghi, Walace, Ţicu – D. Meza Colli (Gnabouyou 64′), Măd. Mihăescu – M. Bratu (Mih. Constantinescu 88′), Laur. Marinescu (cpt.)(Cioinac 69′), Al. Zaharia – Arnăutu
Rezerve neutilizate: R. Avram – Rob. Enache, Racu, Ant. Manolache
Antrenor: Flavius Stoican

Vizualizari:  4 views