Nu credeam că se mai termina odată pauza asta de fotbal care ne disperă de fiecare data.Două luni si jumătate e prea mult pentru orice microbist în general, pentru suporterul petrolist e insă un veritabil calvar.Așa că nu mai conta cât de frig e afară, cât de lung e drumul până la Târgu Jiu, important e că incepe.Bine, important e și cum începe…Haita petrolistă si-a schimbat din nou părul, adică o mare parte din lot, schimbarea asta din sase in sase luni deja nu mai miră pe nimeni, ramânea de văzut dacă își va schimba și năravul, adică jocul din prima parte a campionatului, unul departe de pretențiile fanilor și chiar ale conducătorilor clubului.

PRIMA REPRIZĂ – Începe pe un frig de cred că s-au crăpat măcar puțin și scaunele și ”Masa tăcerii”, unul care îmbia mai degrabă la ceai fierbinte, că era prea devreme pentru vin fiert.Terenul înghețat te făcea să vrei să te întorci cât mai repede la vestiare(nu-i așa, Chindriș?), cert e că degeaba echipa gazdă a pierdut câțiva jucători valoroși în intersezon, condițiile meteo făceau ca valorile să se egalizeze.Apar la rampă rapid noile piese ale Petrolului, Borța, un tânăr promițător și parcă cu mai mult tupeu decât Olaru, centrează până la alt puști interesant, Moldoveanu(5), acesta insă reia din prima mult peste transversală, din 6 metri, nederanjat de nimeni.Același Moldoveanu(11) e găsit singur la o lovitură liberă de pe dreapta, preia și șutează de data asta in plasa laterală exterioară.Dominăm niște panduri foarte tineri și lipsiți de experiență, lovitură liberă executată de Kozoronis(un câștig evident pentru echipă), prinde Cotolan, ba nu, scapă varza, și Ghinga(15), inspirat dar mai ales atent, e pe fază și impinge mingea în poarta goală: 0-1!Gazdele tresar și Brânzan(22) trimite bine cu capul lângă bară dar Lungu(alt câștig) se întinde și respinge în corner.Ne revenim repede, încercăm să construim câte ceva dar e aproape imposibil pe patinuarul de lângă Jiu, Saim(30) primește pe dreapta și are o sclipire pentru că preia pe piept și apoi șutează surprinzător cu stângul mingea ducându-se glonț în bara stângă a lui Cotolan.Lupii vor mai mult, lovitură liberă Kozoronis, cap Rusu(33) și Cotolan scoate în corner, execută același Kozoronis până la Pușcaș(33,al treilea câștig) dar din nou Cotolan scoate de sub bară.Scenariul se repetă cu aceiași actori un pic mai târziu dar de data asta Pușcaș nu mai iartă și tabela indică 0-2!Nu ne oprim nici aici, Borța(38) e găsit pe dreapta, pătrunde în careu și șutează la colțul lung dar mingea se duce pe lângă bară.Până la pauză ar mai fi de notat imprudența și ”dorința” lui Chindriș de a sta cât mai puțin pe teren, acesta fiind eliminat la câteva minute de la intrarea în teren în urma unei intrări la un adversar cu talpa, intrare care putea fi de galben, portocaliu sau roșu dar cel mai bine era să fi fost evitată pentru că arbitrul a considerat că a fost de roșu.0-0 la pauză și iată cum, dacă adversarii nu prea pot, ne facem noi singuri meciul greu…

REPRIZA A DOUA – Incepe cu Pandurii atacând și încercând să profite de omul în plus.Apare și prima bâlbâială în defensiva noastră, noroc că Lungu e acolo și ne mai scoate încă o data la mingea șutată de Bratu(48).Rolurile s-au schimbat, gazdele se năpustesc în atac, nu reușim să aruncăm mingea în afara careului, Kozoronis are și el un moment de visare sau de amorțire a simțurilor datorată frigului și comite fault în careul nostru, penalty pe care îl execută Blejdea(54) în transversală pentru că azi Lungu e hotărît să nu scoată nimic din poartă.Pandurii spumegă și continuă să atace însă Popescu(66), găsit ideal pe dreapta, șutează pe lângă.Încercăm să ieșim din chingi și să punem și noi ceva probleme la două cornere trase la indigo pe traseul Kozoronis-Cazan(68,75) dar mingea trimisă cu capul de fundașul nostru nu vrea să prindă cadrul porții.Apoi pandurii zvâcnesc intr-o ultimă tentativă de a mai produce deranj în cazemata petrolistă, Lungu iese parcă pentru a imortaliza și mai bine Coloana Infinitului și lasă poarta goala, Blejdea(81) lobează aproape perfect, vaca se duce cuminte să se așeze în ațe dar Țigănașu apare excelent și respinge ca la manual de pe linia porții o minge deloc ușoară.Mutăm apoi jocul dincolo unde Saim combină frumos cu Arnăutu(85) iar acesta din urmâ șutează din voleu pe lângă și unde Țigănașu(90)- nu îl mai lasă pe Kozoronis să bată el tot- trimite bine din lovitură liberă dar Cotolan scoate și meciul se termină la -7 grade…0-2 scor final!
E de bine.Rezultatul in primul rând. Jocul, așa și așa dar nici aici nu e bai mare, nu prea aveai cum să joci fotbal, poate hochei mai degrabă.Dar ce bucură cu adevărat e să vedem în tricoul galben-albastru niște băieți care pun osul, știu fotbal și ne dau speranțe că va fi bine..la vară.Pentru că lung îi drumul Gorjului, dar mai lung al dorului.De Liga 1.

PETROLUL: C.Lungu – Borța,Ghinga(42 Chindriș),Cazan,Țigănașu – Pușcaș, Kozoronis – Șaim, Marinescu, Moldoveanu – Rusu(82 Arnăutu)