Da, despre el, despre jocul Petrolului e vorba. Stiu, jocul asta fad a adus puncte si victorii.Bucuresti,Braila,Ploiesti…urmeaza Timisoara.Adversar,hibridul de la Recas, o alta echipa codasa a clasamentului, irelevant totusi, dupa emotiile avute la Braila in compania lanternei.Sa gasim in Banat sarea, piperul si toate celalalte ingrediente care sa faca jocul Petrolului unul cu (bun) gust?Mira-m-as!

PRIMA REPRIZA – E clar ca Petrolul leaga mai bine si isi doreste mai mult, e evident, numai ca nu ameninta deloc poarta gazdelor, adica, nu e suficient doar sa vrei. In fine, conturam un atac ceva mai periculos pe stanga, Stefanescu il vede pe Tiganasu(17) care, intrat in unghi, suteaza din 6 metri fara sa se uite la poarta si mingea se prelinge pe langa stalpul stang al portii lui Smaranda. Marinescu(20) incearca si el un sut semianemic dar Smaranda e acolo, la fel si Saim(29), destul de prezent in joc azi, dar sutul sau de la semidistanta trece pe langa, urmeaza un sut slab al lui Stefanescu(30) din pozitie favorabila din interiorul careului si unul surprinzator de bun cu stangul al lui Saim(34) dar Smaranda e atent si se opune.

Gazdele nu se predau, sunt departe de a fi victime sigure si dincolo Galda(37) prinde un sut sanatos dar Tordai retine in doi timpi. Timisorenilor le apartine finalul de repriza, Barnoi il depaseste pe Olaru, centreaza prin fata portii si, din 3 metri, Antoche e cat p-aci sa o comita, sa se umple si sa ne umple de rusine cu o executie mai mult decat rudimentara, indiferent da starea gazonului, executie cu care era sa deschida scorul, la fel ca etapa trecuta, doar ca de data asta in proprie poarta. Tordai e insa atent si boxeaza de sub bara, 0-0 scor la pauza.

REPRIZA A DOUA – Sper sa vedem vreo schimbare ceva, dar, cel putin, in primul unsprezece, nmic. Tiganasu(52) e mai smecher decat Motreanu, ii sufla mingea si e secerat in careu dupa interventia intarziata a fundasului timisorean. Penalty indubitabil executat impecabil de Marinescu(53) si 1-0! Continuam atacurile, Arnautu(59) are un exterior de la 18 metri care se duce mult pe langa si mult peste, gazdele zvacnesc si Melinte(63) liber dar nu singur, caci mai avea un coechipier langa el, pe partea lui Tiganasu , destul de deficitar pe faza defensiva; capitanul gazdelor trimite un sut in forta care ocoleste nu foarte departe, poarta lui Tordai.

Urmeaza concursul de ridicat zmee al lupilor : Tiganasu(71) trimite la mansarda cladirii din spatele portii timisorene, Arnautu(77) tot mai sus, din centrarea capitanului, Marinescu(80), care are si el un sut anemic, imediat dupa, un alt zmeu interesant fiind cel al lui Danci(87).Concursul este castigat insa de Stefanescu(94) care are o executie deplorabila, cu stangul, din pozitie ideala, singur cu Smaranda.Repede dincolo unde Melinte(94) prinde un sut de zile mari dar Tordai se scoate si ne scoate pentru ca scoate torpila lui Melinte de la radacina barei.Corner al timisorenilor care era sa se incheie tragic datorita inconstientei lui Tiganasu – acesta faultat inexplicabil in careu – ce avea sa fie salvata de arbitrul intalnirii care nu fluierase executarea loviturii de colt!A fluierat apoi, nimic nu s-a mai intamplat, si de data asta, noi iar am scapat!0-1 scor final.

A cincea victorie la rand.Suntem acolo, sus. Dar gustul victoriilor?Asta nu mai conteaza?Puternic, amarui, dulce, acrisor, piperat, cu de toate, cum o fi, dar sa aiba gust, am dori, daca se poate, desi, se pare ca nu prea se poate.De digerat le-om digera si p-astea asa, fade cum sunt, dar macar putina sare si niste piper nu strica. Cerem prea mult?

PETROLUL: Tordai – Olaru, Antoche, Plămadă, Țigănașu – Chindriș, Danci (89 Cazan) – Tudor Șaim (90+2 Grecu), Marinescu (cpt), Ștefănescu – Arnăutu (77 Herea)