Metaloglobus. Fosta fabrică bucureșteană de jucării. Care fabric ă fost preluată de un sirian care sirian probabil că îi place fotbalul, altfel această echipă trebuia de mult să evolueze prin L3, nu să ne facă nouă viața amară(vorba vine, pentru că nu am jucat nimic atunci) în partida tur.Mai mult, nici meciul de la Ploiesti nu se anunța unul ușor, metaloglobusenii întârindu-se evident in pauza de iarn.Noi însă veneam dupâ o victorie importantă la Târgu Jiu și, dacă vrem, și vrem sâ ținem pasul cu celelalte contracandidate la promovare, nu aveam altă alternativâ în afara victoriei.

PRIMA REPRIZĂ – Începe ireal, cu Pușcaș pasând înapoi lui Brânză, acesta , deși mingea i-a venit destul de țopăită, în loc să degajeze, alege să se complice, să încerce să facă o preluare care probabil îl bântuie și acum, și să îi ofere lui Cl.Herea(4) niște unt pe pâine, acesta înțepând din 3 metri bășica în plasă : 0-1!Indiscutabil, 99% gafă imensă și (i)responsabilitatea lui Brânză dar 1% e și al lui Pușcaș, multe din preluările lui azi au fost prn ridicarea mingiei, lucru nu tocmai ok, o minge trimisă la portar la firul ierbii putând,poate, să fi avut alt deznodământ.Nu avem voie să acuzăm șocul și nu o facem pentru că ne aruncăm imediat în atac, însă Kozoronis(6) șutează slab pe lângă, apoi zvârluga Moldoveanu(11) intră în careu și e busculat, împiedicat să joace mingea de către Lungu, penalty clar, executat fără emoții de Marinescu(12):1-1!E clar, oaspeții au o altă față, mult schimbată în bine și de către noii jucători veniți dar și de antrenorul Balint, nu se retrag în defensivă, mai mult, amenință din nou poarta lui Brânză la o lovitură liberă executată de Vîlceanu(22) dar portarul nostru e atent și reține.În schimb noi nu reușim mai nimic, oaspeții sunt mult mai prezenți, mult mai atenți dar nu și mai eficienți pentru că Vîlceanu(44) găsit ideal de Cl.Herea, ne iartă din 6 metri și pentru că bara se opune(!) la pasa înapoi a lui Sarris până la nefericitul Brânză, ca și în cazul lui Pușcaș, o pasă nefericită, un pic cam tare, dar care putea fi respinsă dacă erai un portar conectat 100%, dacă erai în priză, dacă erai în meci, dacă…1-1 la pauză, un rezultat bun pentru noi.

REPRIZA A DOUA – Încercăm să găsim soluții să străpungem masiva și bine organizata apărare adversă, Kozoronis centrează ideal până la Sarris(56) care pune capul și trimite în transversală, recuperăm imediat, centrare din nou Kozoronis, cap Cazan(56) din nou transversală!Nu s-a terminat, din nou filiera greacă se pune pe treabă, centrare Kozoronis, cap Sarris(59) dar Iacob se întinde și reușește să agațe mingea de la rădăcina barei!Nu e timp de tânguială, Cl.Herea (62)vrea să nu îl uităm curând, scapă singur cu Lungu, intrat la pauză în poartă, care nu pleacă pe fentă , întinde piciorul și ne scoate din deznădejde.Reluăm și noi atacurile dar acestea nu au stropul de fantezie și imaginație care să pună apărarea bucureșteană pe picior greșit iar când o face Saim(78) șutul acestuia cu stîngul e scos de lângă bară de Iacob.Avem și noroc pentru că oaspeții se împleticesc și nu reușesc să concretizeze o situație de 3 contra 1 dar și neșansă pentru că Țigănașu(90) se trezește cu mingea la picior în poziție excelentă dar în loc să vedem mingea la colțul lung lângă bară o zărim prin peluza 1.1-1 scor final, rezultat echitabil dar lamentabil pentru cursa către L1.
Semieșec cu iz de eșec.Iar dacă un punct tot e mai bun decât nimic, mai trist e că un spectator neutru nu reușea să facă azi diferența între echipa care trage la promovare și cea care vrea să scape de retrogradare.Azi nu am fost cu nimic mai breji, am avut și momente de ”Gala desenului animat”, poate totuși noii veniți au realizat azi că nu e ușor să fii jucător la Petrolul.Cum nu e ușor să fii suporter, bine, dar nouă nici nu prea ne place să fie ușor.Acum vă las că mă duc să văd ce mai e de citit prin bibliotecă.Hai noroc!

PETROLUL: Brânză (46 C. Lungu) – Borța, Sarris, Cazan, Țigănașu – Pușcaș – Marinescu (cpt), Kozoronis, Malakian (46 Șaim) – Rusu (64 Arnăutu), Moldoveanu

Sursa foto: fcpetrolul.ro