Hărnicia Petrolului din ultimul timp, să nu îi fie de deochi, e, orice s-ar spune, un lucru de apreciat.Să nu joci prea mult fotbal și totuși să aduni în tolbă puncte izbutite după victorii meritate, chiar dacă nu foarte concludente, lucrul ăsta nu e la îndemâna oricui.Măcar de-am continua pe aceeași linie și la Reșița, împotriva unei echipe incomode și pe un gazon obosit, tare bine ar fi!PRIMA REPRIZĂ – Distribuția petrolistă e schimbată, datorită absențelor lui Țicu și Arnăutu, piese esențiale în angrenajul Petrolului dar, nu e așa, avem un lot echilibrat și valoros, cel puțin asta declară de fiecare data antrenorul Stoican.Începem în forță și Marinescu(3) șutează bine de la nouăsprezece metri însă vechea cunoștință Zimmermann e acolo și reține.Repede apar și primele probleme în defensiva noastră, Ene îl face din bazin pe Sarghi, centrare țopăită în fața porții de unde Cristea(6) ratează incredibil trimițând din patru metri peste poartă.Fază identică în minutul următor, rolul jalonului fiind luat de data asta de Manolache, centrarea lui Ene(7) negăsind pe nimeni la finalizare.Ne trezim un pic din letargie și Bărboianu(16) e găsit bine în careu, preluare bună dar șutul e dezamăgitor.Urmează apoi Blănaru(21) care înalță zmeul și Olaru(23) care trimite cu capul puțin pe lângă; rămânem sus, încercăm chiar și pressing și automat apare și prima bâlbă majoră în apărarea reșițeană de care profită Marinescu(25) care îl învinge pe Zimmi cu un șut nici prea-prea nici foarte-foarte, important e că se modifică tabela:0-1!, scor cu care se intră la vestiare, pentru că până la pauză nu se mai întâmplă nimic de Doamne ajută(!?).

REPRIZA A DOUA – În care gazdele încearcă, după posibilități, să egaleze iar noi, tot după posibilități, să facem un 0-2 care ar limpezi lucrurile.Corner Cristea și cap Vasiu(54) din opt metri dar Avram e pe fază și respinge, dincolo Marinescu(58) are o tentativă îndrăzneață dar execuția era prea pretenșioasă și voleul se duce pe lângă iar Blănaru(60) îl pune la încercare pe Zimmi cu stângul dar portarul din Valea Domanului e pe minge.Reșițenii se avântă în atac, Danci(63) recepționeazî un balon de nicăieri și șutează/centrează, el știe ce a vrut, ideea e că mingea trimisă puternic se ducea la naiba în praznic, mult pe lângă poarta noastră însă Avram, băiat bun, pune mâinile nepotrivit(!)și trimite coțofana în plasă!!!Așa cadou, așa promoție, nici la Black Friday nu cred că găsești.În fine, o luăm de la capăt, sau așa ar trebui, timp mai e destul, dorință ar fi, cu putința e mai greu;Cioinac(69) trimite puternic din lovitură liberă dar Zimmi prinde, Marinescu(70) șutează peste, Olaru(78) mai bagă un cap pe lângă și nu prea mai găsim soluții.Mă contrazice Deac care șarjează pe dreapta și pasează ideal înapoi pentru Marinescu(80) care e singurel, are timp și de preluare dar căpitanul nostru se precipită și șutează lamentabil peste.Greu!Poate fi și mai greu, și mai aspru dar Stănescu(82) trimite tehnic, din poziție centrală, puțin pe lângă bară și pe lângă un 2-1, nemeritat dar perfect posibil.Ne năpustim peste ei, fault și lovitură liberă din poziție bună, Hamza(86) arestează mingea și o trimite în bozii.Așa nu ai cum să o bagi în ațe, Younes!Până la sfârșit nu mai e nimic interesant, ezitările lui Avram făcând deja parte de ceva vreme din meniul zilei.Scor final:1-1!

Nu e o tragedie, nu e un capăt de țară.Grav e dacă nu batem acasă, acolo unde trebuie să îi dovedim pe toți.Afară ciupim ce și cât putem, problema e că putem puțin și după ce că putem puțin mai facem și cadouri.Încă nu e momentul, să lăsăm generozitatea și dărnicia după ultimul meci din decembrie, zic!

PETROLUL: R. Avram – Bărboianu, Alb. Olaru, Sîrghi, Ant. Manolache – D. Meza Colli, Cioinac – Şt. Blănaru, Laur. Marinescu (cpt.), Ianis Stoica – Younes

Vizualizări: 145 views